Velký sál

By Year By Month By Week Today Поиск Jump to month
A Tribute to Freddie Mercury
freddie2.jpg
Sobota, 05. Listopad 2016, 19:00

Freddie Mercury, jež je právem považován za jednoho z nejlepších rockových interpretů všech dob, má v letošním roce dvě významné jubilea. 24. listopadu uplyne 25 let od zákeřné smrti. Nebýt nemoci AIDS, 5. září by oslavil 70. narozeniny. Zároveň uběhlo letos 30 let od nejúspěšnějšího turné skupiny Queen - Magic tour 1986.

Freddie Mercury se narodil jako Farrokh Bulsara na východoafrickém ostrově Zanzibar. V devíti letech byl poslán do internátní školy v indickém Bombaji, kde se mu dostalo klasické britské, včetně výuky hry na klavír, což pozitivně ovlivnilo jeho hudební kariéru. První skupinu, založil se svými spolužáky ještě v Indii, jmenovala se The Hectics a spoluhráči mu vymysleli přezdívku, dle které ho zná celý svět, Freddie. Po osmi letech v Indii se rozhodl vrátit do Zanzibaru, dále studoval v klášterní škole. Vzhledem k politické situaci v Zanzibaru, se rodina v roce 1964 přestěhovala do Velké Británie.

V "normální" škole se Freddie necítil dobře, proto se v roce 1966 rozhodl pro studium na londýnské umělecké škole Ealling College of Art. Většinu času tráví se studentem Timem Staffelem, který v roce 1968 zakládá kapelu Smile, společně s Rogerem Taylorem a Brianem Mayem. Po slibném začátku se kapele nedaří a Freddie se nabídne, že by chtěl v kapele zpívat. Paradoxem je, že jediný, kdo nesouhlasil, byl Freddieho kamarád Tim Staffel, který ho s Brianem a Rogerem seznámil. Tim odchází, kapela mění název, Freddie prosazuje přes protesty Briana a Rogera, jméno Queen. Po delším hledání se ke kapele přidává baskytarista John Deacon. V tomto složení vydržela kapela až do Freddieho skonu, v roce 1991.

První tři alba skupiny byly hodně syrové. První album byl v tehdejším tisku označován jako propadák, album Queen II se však pomalu šplhal řebříčkem prodejnosti. Velký průlom neslo třetí album Sheer Heart Attack, které se v britské hitparádě, vyšplhalo na druhé místo. Následující album A Night At The Opera s hity jako ´39, LoveOof My Life, ale hlavně Bohemian Rhapsody již nikoho nenechává na pochybách, že z kapely Queen se stává celosvětový fenomén.

Následující alba A Day At The Races, New of The World nebo Jazz, nabízí plejádu hitů, jako například We Will Rock You, Bicycle Race, Somebody to Love, Don´t Stop Me Now a samozřejmě fenomenální We Are You Champions.

První kapitolu skupiny Queen, mapuje živé dvojalbum Live Killers,následuje The Game s hity Crazy Little Thing Called Love nebo Save Me, následuje filmový soundtrack Flash Gordon. Na albu Hot Space se poprvé podílí autorsky někdo jiný, než členové Queen. V megahitu Under Pressure, spojili síly s neméně slavným Davidem Bowiem.

Po úspěchu alba Hot Space si Queen dali téměř dvouletou pauzu. Brian May produkoval alba jiným skupinám, vydává své minialbum, Freddie natáčí v Německu své album Mr. Bad Guy

Po pauze začínají členové kapely experimentovat se zvuky, na albu The Works se objevují písně Rogera Taylora a Johna Deacona, které se stávají obrovskými hity. Svým odklonem od klasického roku, si písněmi Radio Ga Ga (Roger Taylor) a I Want to Break Free (John Deacon) si získali obrovské zástupy fanoušků, kteří do té doby o skupinu Queen, nezavadili...

V roce 1985 odehrávají Queen kromě jiného i dva monstrózní koncerty. Live Aid, koncert ve Wembley, který sledovalo v londýnském Wembley 72.000 diváků, u televizních obrazovek v šedesáti zemích světa, neuvěřitelné 2 miliardy lidí! Další koncert se konal v rámci festivalu Rock in Rio, na kterém aplaudovalo 250.000 nadšených fanoušků.

V roce 1986 vychází album King Of Magic, na kterém je také Who Wants To Live Forever, píseň k filmu Highlander, která se vyšplhala na absolutní vrchol většiny světových hitparád.

Freddie zpíval i žil naplno. V roce 1987 si odskočil od rocku k opeře, s operní divou Montserrat Caballé píseň Barcelona, podle které je pojmenováno celé album, vydané v roce 1988. Píseň byla vybrána jako hymna LOH V Barceloně v roce 1992, Freddie jí už naživo nezazpíval...

V roce 1989 vychází album Miracle, kritiky zatracované, v měřítku prodejnosti, album úspěšné.

V tomto období se už začínají objevovat spekulace o zdravotním stavu Freddieho Mercuryho. S vypětím sil ještě skládá a zpívá na albu Innuendo. Posledním singlem, vydaným za jeho života je The Show Must Go On. Freddieho stav byl už natolik vážný, že nebyl schopen natočit k písni klip, proto vznikl klip se sestřihem nejúspěšnějších momentů osmdesátých let.

23. listopadu Freddie Mercury veřejně oznamuje, že trpí nevyléčitelnou nemocí, AIDS, den poté, umírá.

Zpopelněn byl v londýnském krematoriu 27. listopadu. Veřejné rozloučení proběhlo 20. dubna 1992 na čtyřhodinovém koncertu na stadionu ve Wembley.

Freddie Mercury si během svých cest zamiloval švýcarské město Montreux. Nádherná příroda, jezero, učarovali nejen Freddiemu a celé skupině Queen, svá alba zde nahrávala nejedna rocková hvězda. na břehu jezera vznikla i slavná Smoke on The Water od Deep Purple. Mentreux se vepsalo jak do života skupiny Queen, tak do jejich tvorby. není proto divu, že právě v Montreux se nachází třímetrová socha Freddieho Mercuryho, jejíž autorkou je britská sochařka českého původu, Irena Sedlecká (od roku 1967 žijící ve Velké Británii). Každoročně se v den narozenin Freddieho Mercury, scházejí fanoušci z celého světa.

V letošním roce, v den nedožitých 70., narozenin tomu nebude jinak. Na setkání s fanoušky nebude samozřejmě chybět ani patron koncertu A TRIBUTE TO FREDDIE MERCURY, pan PETER FREESTONE, bývalý tajemník Freddieho Mercuryho.

Freddie Mercury si zamiloval Montreux, Peter Freestone si zamiloval Českou republiku. Člověk, který stál po boku Freedieho Mercuryho od roku 1979 do jeho smrti v roce 1991, žije již patnáct let v České republice.

Peter FREESTONE převzal záštitu nad koncertem, na kterém vystoupí české pěvecké hvězdy
DAVID KRAUS
KAMIL STŘIHAVKA
ALEŠ BRICHTA
VLADIMÍR HRON
BOHUŠ MATUŠ
DAVID ULIČNÍK
JAROSLAV BŘESKÝ
PRAGUE QUEEN
THE DROPS
WISHMASTERS

Na koncertě zazní všechny zásadní hity skupiny Queen v živém podání všech interpretů, za doprovodu skupiny PRAGUE QUEEN.

Cena od 599 Kč
do 1399 Kč
Vstupenky Ticketmaster online: zde
Prodejní místa Ticketmaster: zde
 
Leden 2025
P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fan & Tom, s.r.o.

Štěpánská 61
116 02  Praha 1


e-mail: info@lucpra.com

 Plánek Velkého sálu - stání

Koncertní uspořádání

 Plánek Velkého sálu - sezení

Koncertní uspořádání

 Plánek Velkého sálu

Ples