Velký sál

Previous month Previous day Next day Next month
By Year By Month By Week Today Поиск Jump to month
Branford Marsalis Quartet
PHOTO 1 - BM Quartet, credit Eric Ryan Anderson.jpg
Neděle, 03. Listopad 2024, 20:00

Legendární americký saxofonista a trojnásobný držitel Grammy přiváží do Prahy svůj virtuózní kvartet.

Branford Marsalis je jedním z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let, držitelem tří Grammy a navíc příslušníkem vysloveně legendárního rodinného muzikantského klanu. Ač je jeho doménou jazz, výraznou stopu zanechal v mnoha dalších žánrech od popu a rocku přes funk a hip hop až po klasickou hudbu. Branford Marsalis je skutečná hudební megastar.

Je asi všeobecně známo, že Branford Marsalis je synem neworleanského pianisty Ellise Marsalise a jeho bratři Jason, Wynton a Delfeayo jsou také význačnými hudebníky. Jejich cesty se v průběhu jejich kariér vzájemně prolínaly ve společných projektech, ale byla i období, kdy si někteří z nich nemohli dočasně přijít na jméno. To když se právě Branford dotkl Wyntona tím, že „zběhl“ od pravé jazzové víry do Stingovy kapely, jejímž členem byl v letech 1985–1999, a se zpěvákem natočil vlastně všechny jeho nejdůležitější desky. Čas postupně rodinné spory zahladil, a to i přesto, že Branford svými úkroky „zlobil“ i v jiných sférách. S oblibou například koncertoval s psychedelickými legendami Grateful Dead, stejně jako hostoval u rapových výtržníků Public Enemy. Hiphopové spády si ostatně realizoval i ve vlastní kapele Buckshot LeFonque, kterou založil v polovině devadesátých let.

Už od roku 1986 se ovšem na ryze jazzové scéně pohybuje v čele vlastního Branford Marsalis Quartetu, který přes personální změny funguje dodnes a je mimořádně ceněnou skupinou. První sestava nastavila svou kongeniální souhrou kapelníka s pianistou Kennym Kirklandem, bubeníkem Jeffem Tainem Wattsem a basistou Robertem Hurstem a vynikajícími alby vysokou laťku. Tu kapela dokonale udržela i po výměně basisty za Erica Revise a Kirklandově úmrtí, když jej nahradil Joey Calderazzo. V novém století do okruhu svých zájmů Branford Marsalis zařadil ve spolupráci s mnoha symfonickými tělesy včetně Newyorské filharmonie také klasickou hudbu, jeho „parádním číslem“ se stal Glazunovův Koncert pro alt saxofon. Na repertoáru má ale také například Hot-sonate pro altový saxofon a orchestr pražského rodáka Erwina Schulhoffa.

Třiašedesátiletý držitel ceny Grammy a několika čestných doktorátů amerických univerzit přijíždí do Prahy na vrcholu tvůrčích sil, kdy zúročuje na silné základně setrvale působícího kvarteta všechny své zkušenosti z neuvěřitelně bohatého muzikantského života.

„Branford Marsalis neustále zaujímá výsostné umělecké postavení, které mu právem přináší uznání jako „největšímu z jazzových tenor saxofonistů.“ Los Angeles Times

Goout:zde
 
Červen 2024
P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fan & Tom, s.r.o.

Štěpánská 61
116 02  Praha 1


e-mail: info@lucpra.com

Plánek Velkého sálu - stání

Koncertní uspořádání

Plánek Velkého sálu - sezení

Koncertní uspořádání

Plánek Velkého sálu

Ples